Bel Fıtıgı İle İlgili Doğru Ve Yanlışlar

Çarşamba, 03 Ağustos 2011 06:54 kerimyapar
Yazdır PDF
Bel Fıtıgı İle İlgili Doğru Ve Yanlışlar
Yanlış: Mutlaka sirtüstü yatilmalidir.
Doğru: Hastanin en rahat ettigi pozisyon en iyisidir. Hastalar genellikle yan yatip bacaklarini karinlarina Doğru çektiklerinde daha rahat ederler, çünkü bu pozisyonda yatarken omurlarin arasi açilacagindan bacak sinirlerine olan basi azalir. Eger hasta sirtüstü yatmak isterse belinin altina bir yastik koymasi ve bacaklarini yüksek bir yere uzatmasi daha uygun olur.

Yanlış: Tuvalet ihtiyaci disinda kalkmadan 20-25 gün kesin yatak istirahati yapilmalidir.

Doğru: Iki gün yatak istirahati yeterlidir. Eger hasta rahatlamazsa bir sonraki tedavi asamasina geçilmelidir. Uzun süre yatmak hastada depresyona yol açabilir.
Yanlış: Yürüyüsten, merdiven çikip inmekten kaçinmali, daha çok oturmak tercih edilmelidir

Doğru: Oturmak bele binen yükü arttirir, 15-20 yirmi dakikadan fazla sürekli oturulmamali, sik sik vücudun pozisyonu degistirilmelidir.
Yanlış: Sürekli korse takmak beli toparlar, bele binen yükü azaltir.

Doğru: Omurga kiriklari ve kaymalari disinda sürekli korse takmak zararlidir, beldeki kaslarin zayiflamasina yol açar.
Yanlış: Bel çektirme ile bel fitigi geri gider, hasta rahatlar.

Doğru: Bel çektirme sadece omurlarin arka uzantilarinin birbirleri arasinda yaptiklari eklemlerdeki kaymalarda faydalidir. Ileri derecede bel fitigi olan kisilere yapildiginda fitigin kopmasina ve hasta için felç tehlikesinin ortaya çikmasina sebep olur.
Yanlış: Bele balik baglama, bardak çekme, masaj gibi alternatif yöntemler fitigi yerine sokar.

Doğru: Bu gibi alternatif yöntemler sadece beldeki kan dolasimini arttirir, böylece beldeki kaslar gevser, hastada geçici rahatlama olur, fitik üzerine bir etkisi olmaz.
Yanlış: Fizik tedavinin yapildigi yer çok önemlidir.

Doğru: Fizik tedavinin yapildigi yerin önemi vardir, ama yakinligi çok daha önemlidir. Hastanin fizik tedaviden sonra üsütmeden, yorulmadan eve gitmesi gereklidir.
Yanlış: Fizik tedavi esnasinda agri olursa birakilmalidir.

Doğru: Fizik tedavinin özellikle ilk üç gününde agrilarin artmasi normaldir, sabirla devam edilmelidir.
Yanlış: Fizik tedavinin etkisi ancak birkaç ayda belli olur.

Doğru: Ilk on seans sonucunda hastanin agrilarinda bir gerileme olmuyorsa fizik tedaviyi sürdürmenin bir anlami yoktur. Bir sonraki tedaviye geçilmelidir.
Yanlış: Mesai saatleri içinde fizik tedavi yapilabilir.

Doğru: Fizik tedavi bitiminde mutlaka yarim saat kirk bes dakika uzanip ondan sonra normal yasama devam edilmelidir.
Yanlış: Bele igne yapilmasi bel fitigini yok eder.

Doğru: Bele igne yapilmasi hastanin agrilarini geçici olarak yok eder, tamamen geçirmez. Yapilacak kortizonun birçok yan etkisi oldugu unutulmamalidir.
Yanlış: Bel fitigi ameliyati çok risklidir, hastalarin çogu ya sakat kalir ya da kisitli bir yasam sürdürmek zorunda kalir.

Doğru: Mikrocerrahi ile ve iyi bir beyin cerrahi tarafindan yapilan bel fitigi ameliyatlarinin sakat kalma, felç olma gibi bir riski yoktur. Ameliyat hastayi daha rahat hareket edebilmesi için yapilir, onun hareketlerini kisitlamak için degil.
Yanlış: Bel fitigi ameliyatlarinda hasta mutlaka narkoz almak zorundadir.

Doğru: Artik Epidural Anestezi yöntemi ile hasta uyumadan da ameliyat yapilabilmekte, hastalar ameliyat sirasinda sohbet edebilmekte, ayaklarini oynatabilmektedir. Bu yöntem sayesinde ameliyat sonrasi uyanamama, bulanti, kusma gibi sorunlar olusmamaktadir. Hasta ayagini oynatabildigi için ameliyat sirasinda güç kontrolü de yapilabilmektedir.
Yanlış: Bel fitigi ameliyatindan sonra en az 3 ay seyahat edilmez, araba kullanilmaz

Doğru: Bel fitigi ameliyatindan sonra hastanin tatile ya da bir seyahate çikmasi istenilen bir durumdur. Hasta uçakla ya da trenle ameliyatin ertesi günü, arabayla ya da otobüsle ameliyattan iki gün sonra uzun yolculuga çikabilir.
Ameliyattan 1 hafta sonra tatil yapabilir, eger
Istanbul trafigi gibi stresli bir yerde degilse araba kullanabilir.
Yanlış: Bel fitigi ameliyatindan sonra cinsel güç azalir, zaten ameliyattan sonra en az 3 ay cinsel perhiz uygulanmalidir.

Doğru: Bel fitiginin varligi cinsel gücü azaltir, onun ameliyatla alinmasi zamanla kaybolanlari geri döndürür. Ameliyat sonrasi cinsel perhiz ise sadece 10 günlüktür.
Yanlış: Ameliyat sonrasi futbol, kayak, tenis gibi sporlar bir daha yapilamaz, denize girilemez.

Doğru: Ameliyattan 1 hafta sonra deniz ve havuz tedavi için yararli girisimlerdir, yürüyüs ve yüzme hastanin normal yasama dönmesini hizlandirir. Ziplayici sporlar iyilesmeyi geciktirdigi için 2 ay süreyle yasaklanir, sonra spor öncesinde iyice isinmak kaydiyla serbest birakilir.
Yanlış: Sadece bel agrisi belirtisi olan bel fitiginda ameliyat olunmalidir.

Doğru: Bel fitiklarinin %90’i ameliyatsiz tedavi edilebilmektedir. Sadece bel agrisi ya da uyusma belirtileri için ameliyat yapilamaz.

Rehamer Tıp Merkezi

Yatılı Fizik Tedavi

Rehamer Fizik Tedavi Merkezi

Sosyal Paylasım

| Tasarim zkan AKIR |
Yayinlanan yazilarin izin alinmadan kopyalanmasi ve kullanilmasi 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Yasasina gre sutur.